وحدت حوزه و دانشگاه 
بیست وهفتم آذرماه، روز شهادت آیت الله محمد مفتح، روز وحدت حوزه و دانشگاه است. امری که امام خمینی(ره) از آغازین روزهای حضور اجتماعی خود آن را مورد عنایت خویش قرار داده و تا آخرین کلام های خود در وصیت نامه سیاسی الهی بر آن تأکید کرده است.
مفهوم وحدت حوزه و دانشگاه  در دل جامعیت دین اسلام جای دارد؛ چرا که دین مبین اسلام بر رفع نیازهای دنیوی و اخروی بشر تاکید داشته است. از این رو وحدت حوزه و دانشگاه باعث سلب استقلال فکری و یا نفی هویت مستقل نهاد دیگر و یا تسلط یکی بر دیگری نبوده و نیست. بلکه وحدت این دو نهاد منجر به کمک در رفع نیاز مادی و معنوی جامعه اسلامی شده؛ که بدون آن آزادی و رشد جامعه اسلامی محقق نمی‌شود.
وحدت حوزه و دانشگاه به طور حتم از اصلی ترین اهداف حضرت امام خمینی (ره) بوده است. ایشان همواره بر تحقق و استمرار این وحدت تاکید داشتند، و بارها در خصوص وحدت این دو نهاد بیاناتی داشته اند.
امام خمینی پس از پیروزی انقلاب اسلامی با نگاه راهبردی به وحدت حوزه و دانشگاه، آن را بزرگترین پیروزی دانسته‌اند به گونه‌ای که اگر نهضت اسلامی مردم ایران هیچ دستاوردی غیر از وحدت حوزه و دانشگاه نداشت، باز هم می‌ارزید: «من بزرگترین پیروزی را آشتی بین دانشگاه و مدارس علمی [حوزه‏های علمی‏] می‏دانم. اگر ما هیچ پیروزی پیدا نکرده بودیم الّا همین معنا که بین دانشگاه و طبقه روحانی نزدیک کردیم و تفاهم حاصل شد… و این دست خیانتی که سالهای طولانی جدایی انداخته بود بین این دو طبقه قطع شد. و بحمداللَّه، هم روحانی فهمید که دانشگاهی آنچه اجانب گفته‏اند نبود و هم طبقه جوان و دانشگاهی فهمیدند که روحانی آن طور که برای اینها توصیف کرده بودند نبود. [همین کافی بود.]» (صحیفه امام خمینی (ره) جلد۶، صفحه ۲۱).
 
 

همچنین ببینید

دیدار سرپرست دانشگاه جامع علمی کاربردی استان سمنان با مدیریت حوزه علمیه استان سمنان حجت الاسلام والمسلمین رستمیان

دیداری به مناسبت روز وحدت حوزه و دانشگاه جامع علمی کاربردی با حضور دکتر محمدیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *